masterpach

کاربرد های پلی اتیلن

مصارف پلی اتیلن , نحوه کاربرد پلی اتیلن , کاربرد پلی اتیلن

کاربرد های پلی اتیلن بسیار فراوان و مصارف گوناگون در تولید بسیاری از لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و یا صنایع حتی صنایع غذایی دارد .

از پلی اتیلن LDPE یا همان پلی اتیلن سبک در تولید ظروف و اشیای پلاستیکی سبک و همچنین کیسه های پلاستیکی استفاده میشود و مورد استفاده قرار میگیرد .

پلی اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیک مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیک استفاده می‌شود. همچنین نیز از LDPE  در تولید ظرف شیشه ای بسیار سبک نیز استفاده میکنند و در این صنعت نیز کاربرد و نقشی مهم دارد و ایفا میکند . در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی معمولاً از MDPE استفاده می‌کنند .

 

انواع پلی اتیلن

LDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیکی انعطاف پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن کاربرد دارد . لوله های پلی اتیلن بسیار نازک و با جداره کم ظرفیت را که به صورت شاخه ای قابلیت دارند تا تا شوند را لوله های کلافی به اصطلاح مینامند .

اخیرا پژوهش‌های فراوانی در تولید پلی اتیلن هایی با زنجیر بلند و دارای شاخه‌های کوتاه انجام شده است . این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعدادی شاخه‌های جانبی هستند این پلی اتیلن‌ها ترکیبی استحکام HDPE و انعطاف پذیری LDPE را دارد.

در بعضی مواقع به جای اتم هیدروژن در مولکول ( پلی اتیلن ) ، یک زنجیر بلند از اتیلن به اتم‌های کربن متصل می‌شود که به آنها پلی اتیلن شاخه‌ای یا پلی اتیلن سبک ( LDPE ) می‌گویند ؛ چون چگالی آن به علت اشغال حجم بیشتر ، کاهش یافته ‌است . در این نوع پلی اتیلن ؛ مولکولهای اتیلن به شکل تصادفی به یکدیگر متصل می‌شوند و ریخت و شکل بسیار نامنظمی را ایجاد می‌کنند .

وقتی هیچ شاخه‌ای در مولکول وجود نداشته باشد آن را پلی اتیلن خطی (HDPE) می‌نامند . پلی‌اتیلن خطی سخت‌تر از پلی‌اتیلن شاخه‌ای است اما پلی اتیلن شاخه‌ای آسانتر و ارزانتر ساخته می‌شود . ریخت و شکل این پلیمر بسیار کریستالی شکل است. پلی اتیلن خطی محصول نرمالی با وزن مولکولی ۲۰۰۰۰۰ – ۵۰۰۰۰۰ است که آن را تحت فشار و دماهای نسبتاً پائین پلیمریزه می‌کنند .

پلی اتیلنی نیز وجود دارد که چگالی آن مابین چگالی این دو پلیمر است یعنی در محدوده ۹۲۶/۰ تا ۹۴۰/۰؛ و آن را پلی اتیلن نیمه سنگین یا متوسط می‌نامند.

کاربرد های صنعتی پلی اتیلن

در صنعت پلی اتیلن کاربرد های بسیار زیاد و متنوعی دارد که در برخی از موارد به شکل کاملا تخصصی باید مورد بحث قرار در بگیرد اما ما در این مقاله در وب سایت کیش سپتیک به کاربرد های پلی اتیلن به صورت جزئی اشاره میکنیم .

در صنعت پلی اتیلن میتوان مصارف بسیار زیاد و گسترده ای معرفی نمود : برخی از کاربرد های پلی اتیلن را در صنعت ساخت و تصفیه لوله های فاضلابی میتوان نام برد ، به طور مثال ساخت : سپتیک تانک پلی اتیلنی ، لوله دوجداره کاروگیت ، مخازن نگهداری آب ، مخازن نگهداری اسید ، پکیج تصفیه خانه و . . .

در برخی موارد دیر از آن برای ساخت فیبرهای بسیار قوی استفاده می‌کنند تا جایگزین کولار (نوعی پلی آمید) در جلیقه‌های ضد گلوله کنند .

پلی اتیلن پر مصرفترین و پر کاربردترین پلیمر و پلاستیک جهان است. پلی اتیلن انواع مختلف و گریدهای زیادی دارد که همگی آنها با علامت اختصتری PE نمایش داده میشود. پلی اتیلن به دلیل دارا بودن گریدهای مختلف و خواص عالی و قیمت مناسب در تولید بساری از مواد پلاستیکی که در اطرافمان میبینیم کاربرد داشته و در طیف وسیعی از این پلیمر ( پلی اتیلن ) استفاده میشود. کاربردهای پلی اتیلن آنقدر وسیع و زیاد است که نمیتوان آنها را نام برد , صنایع لوله , صنعت پوشش و بسته بندی مواد غذایی , انواع کیسه و نایلون , فیلم‎های پلی اتیلن , لوازم مصرفی مختلف و …..

 

امیدوارم از مقاله ی کاربرد های پلی اتیلن تولید شده توسط تیم محتوای کیش سپتیک لذت برده باشید :

پیشنهاد میکنیم از مقالات زیر نیز استفاده کنید !

پلی اتیلن چیست ؟
لوله دوجداره کاروگیت چیست ؟
مواد اولیه پلی اتیلن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *